Jak przygotować się do matury z fizyki?

Fizyka to dla wielu uczniów niezwykle trudna do zrozumienia materia. Wciąż jednak ten przedmiot cieszy się sporym powodzeniem jeśli chodzi o wybór egzaminu maturalnego. Przygotowanie warto jest zacząć odpowiednio wcześniej, tak by przerobić wszystkie niezbędne działy i bez większego strachu podejść do matury. Istnieje szereg książek oraz materiałów przygotowawczych, dzięki którym matura z fizyki stanie się znacznie bardziej przystępna.

Repetytoria i vademeca 

Aby matura z fizyki nie spędzała snu z powiek, warto zadbać o powtórzenie i usystematyzowanie swojej wiedzy. Pomocne w tym będzie “Repetytorium maturzysty 2022. Fizyka” autorstwa Elżbiety Senderskiej, wydawnictwa Greg. To ponad 300 stron materiału, który stanowi przekrój wiedzy ze wszystkich licealnych klas. Działy zostały szczegółowo przeanalizowane i przedstawione w przystępnej formie, co stanowi doskonały materiał powtórzeniowy. Książka została wzbogacona o ilustracje oraz schematy, dzięki czemu ich przyswojenie będzie znacznie szybsze i przyjemniejsze. Kolejną, ważną pozycją jest “Matura 2022. Fizyka. Vademecum. Zakres rozszerzony” Izabeli Chełmińskiej i Lecha Falandysza. W vademecum znajdziemy rozszerzone treści oraz tablice wartości stałych.

Zbiory zadań

Matura z fizyki wymaga również od uczniów umiejętności sprawnego rozwiązywania testów oraz zadań. W tej kwestii warto jest sięgnąć po “Teraz matura. Fizyka. Zadania i arkusze maturalne” wydawnictwa Nowa Era. Wewnątrz znajdziemy takie zadania, które mogą znaleźć się również na egzaminie majowym. Rozwiązania są wyjaśnione krok po kroku, dzięki czemu nie ma żadnych problemów z ich zrozumieniem. Kolejną książką z gotowymi arkuszami maturalnymi jest “Matura 2021/2022. Fizyka. Zbiór zadań maturalnych” autorstwa Alfreda Ortyla. Zadania zostały ułożone tematycznie od kinematyki, fal magnetycznych, fizykę kwantową, budowę atomu, aż po fizykę jądrową i astronomię. Mamy więc pełen przekrój zadań, które mogą pojawić się w czasie egzaminu maturalnego z fizyki.